Kościół p.w. Narodzenia NMP i św. Sebastiana – Krasienin

p

Informacje o miejscu

Zapoznaj się

Kościół p.w. Narodzenia NMP i św. Sebastiana znajduje się w centrum wsi Krasienin, tuż przy skrzyżowaniu dróg przebiegających z południa na północ (Jakubowice -Starościn) i ze wschodu na zachód (Nasutów – Garbów). Jest to obiekt murowany, wzniesiony w miejscu wcześniejszej drewnianej świątyni.
Pierwsze wzmianki na temat parafii pochodzą z 1460 r. Możemy się z nich dowiedzieć, że Jakub Koniński nadał nowo erygowanej parafii w Krasieninie 3 łany miary lubelskiej, staw na końcu wsi, łąki pod lasem, karczmę, 2 zagrodników, 50 grzywien dziesięciny z ról folwarcznych w Jakubowicach i Krasieninie. Jakub Koniński pobudował także pierwszy drewniany kościół pod wezwaniem św. Sebastiana. Później przy parafii powstał przytułek dla starców i kalek, istniała również szkoła parafialna i biblioteka.
Obecny kościół został wzniesiony w latach 1635-1653 z fundacji Marianny Czerny–Michałowskiej. Po zniszczeniu przez wojska szwedzkie, został wyremontowany i konsekrowany w roku 1745 przez biskupa M. Kunickiego, następnie odrestaurowany w latach 1933 – 1936.

Źródła:
https://www.lubelskieklimaty.pl/atrakcje-turystyczne/koscioly-klasztory-kaplice/604-krasienin-kosciol-narodzenia-nmp.htm
http://parafia-krasienin.pl/historia/

Warto zobaczyć

Ciekawostki o miejscu

  • zbudowany w stylu późnorenesansowym
  • przepiękny wystrój wnętrza z licznymi rzeźbami, dekoracjami w stylu barokowym i rokoko.
  • w kościele znajduje się 6 ołtarzy, rokokowa ambona i chrzcielnica, na chórze muzycznym 6-głosowe organy.
  • obrazy świętych oraz patronów parafii.
  • obok kościoła znajduje się drewniana dzwonnica (początek XX wieku) w stylu ludowym, posiada 3 dzwony.
  • w pobliżu świątyni znajduje się cmentarz parafialny, ogrodzony murem z czterema kapliczkami z XVIII i XIX w. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1886r.

Adres:

51.362628392188526, 22.469694835347596

Kościół p.w. Narodzenia NMP i św. Sebastiana - Krasienin,

Kościół p.w. Narodzenia NMP i św. Sebastiana – Krasienin,

Galeria zdjęć

Film